Warning: mysqli_query() expects at least 2 parameters, 1 given in /var/www/clients/client3/web116/web/fragen/antwort_druck.php on line 51

Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, null given in /var/www/clients/client3/web116/web/fragen/antwort_druck.php on line 52

Warning: mysqli_free_result() expects parameter 1 to be mysqli_result, null given in /var/www/clients/client3/web116/web/fragen/antwort_druck.php on line 53
Věřili lidé ve středověku, že je země plochou plackou?
 
Ein Artikel von www.genesisnet.info
 

Evoluce - Otázky a odpovědi: Naturalismus

Věřili lidé ve středověku, že je země plochou plackou?

V dnešní době se předpokládá, že „zemská placka“ byla základní složkou středověkého světového názoru. Žáci, kteří byli vyzváni, aby namalovali představu o tvaru země ve středověku, v převážné míře zvolili projev zemské placky.

Ve svém pojednání z r. 2004 poukázal historik Jürgen Wolf [1], že tento dnešní názor je špatný a zásadně se od někdejších představ liší.

Wolf píše, že scholastici nikdy nepodporovali názor na plochou zemi. Středověké citáty z tehdejších zdrojů srovnávají její tvar s podobou vejce, jablka nebo pomeranče. Ve středním Německu se často používá v textu slovo „Sinewel“, což odpovídá dnešnímu holandskému pojmu Sinappel, přičemž záměnou jednotlivých částí složeného slova se dostaneme k dnešnímu německému pojmu pro pomeranč „Apfelsine“. Ve sporu o Koperníka se nejednalo o tvar země, ale o centrální postavení slunce ve vesmíru.

Jak tedy mohl takový mýtus o ploché zemi vůbec vzniknut?

Autor zde dokládá, že v době francouzské revoluce, tedy na konci 18 stol. byla snaha hodnotit středověk jako zcela zpátečnický.  Tato snaha vedla cíleně k chybným informacím, že středověcí učenci věřili na plochost země.

Wolf píše, že jednotliví autoři pozdní antiky, jako např. Laktanz, jako i církevní otec Kosmas, skutečně zastávali názor ploché země. Jejich vliv byl ale v ranném novověku vysoce přeceněn.

Další zajímavý bod ve Wolfově práci říká, že latinský pojem „orbis“ lze vyložit několikerým způsobem. Označoval buď kruhovité nebo cylindrické, či kulovité předměty. Někteří lidé zřejmě nedělali žádný rozdíl mezi jednotlivými významy. S rozšířením knihtisku bylo na počátku 16. stol. vytištěno a rozšířeno několik knih, kde byla země znázorněna jako plocha. Přesto byla v té době zeměpisná, tak jako i nautická (mořeplavebná) praxe té doby pevně založena na kulatosti země.

V závěrečném oddílu se zabývá J.Wolf pohádkou, která vznikla až v nedávné době, kde Kolumbus a dokonce i Magellan až na základě svých výzkumných cest přestali věřit na plochost země a přesvědčili se o její kulatosti.

Literatura
[1] WOLF Jürgen. Die Moderne erfindet sich ihr Mittelalter - oder wie aus der mittelalterlichen Erdkugel eine neuzeitliche Erdscheibe wurde. Akademie der Wissenschaft und Literatur Mainz, Franz Steiner Verlag Stuttgart (2004) ISBN 3-515-08627-7


Překlad: Pavel Böhm, 15.04.2007

Autor:

Prohlubující informace k tomuto tématu

Vzdělávací a vykládací monopol (Přehled)

Věda a světový názor (Přehled)

Další otázky k tomuto tématu

Je nauka o evoluci vědeckou teorií?

Byla evoluční teorie vědecky vyvrácena?

Může být evoluční teorie přírodovědecky dokázána?

Vylučuje evoluce Boží existenci?

Je možné, vyjdeme-li z existence stvoření, provádět vědecký výzkum s „otevřeným koncem"?

Má nauka o stvoření negativní vztah k vědeckému výzkumu, protože vše vysvětluje jako důsledek činnosti stvořitele?

Je možné evoluční teorii odhalit jako padělek?

 
© 2007, http://www.genesisnet.info/dateien_cs/f81.php